Цело семејство евекуирани од Газа вратени во Македонија објави Османи на Фејсбук

t

Семејството Скаик, после подолго време безбедното евакуирани од Газа, а од денес на сигурно во земјава

Евакуацијата од Газа претставува посебен дипломатски и пред сѐ конзуларен предизвик, имајќи ја предвид сложената безбедносна состојба во тој регион.

Посебно сакам да оддадам признание на дипломатите во нашите амбасади во Каиро и Тел Авив, кои беа во постојан контакт и со семејството и со властите во Египет и Израел.

Благодарност сакам да изразам и за Меѓународната организација за МИГРАЦИИ (IOM) која помогна при нивниот трансфер во Скопје, како и Министерството за труд и социјална политика, односно Центарот за социјална работа во Скопје, за организација на сместувањето.

Сите напори сега се фокусирани на извлекување на уште двајца наши државјани, брачен пар, чија евакуација ја очекувам наскоро.

ЛИНК од објавата на Бујар Османи на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…

САД: Израел ги постигна повеќето од своите…

Вашингтон го продолжува притисокот врз Израел да…

Макрон го поддржа американскиот предлог за прекин…

Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа американскиот…

Трамп: За жал, многу од заложниците што…

Поранешниот американски претседател и кандидат на Републиканската…