Објавено на:

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните 5 месеци, златото руши рекорди

t

Цените на нафтата достигнаа највисоко ниво во последните 5 месеци бидејќи нападите на Украина врз руските рафинерии го намалија снабдувањето со гориво, а инвеститорите стравуваат од ширење на војна на Блискиот Исток и Иран.

Брент поскапе за 30 центи на 89,65 долари за барел, исто како и американскиот WTI, кој утринава изнесуваше 85,73 долари.

Цената на златото достигна ново рекордно ниво од 2.392 долари за унца. Од почетокот на февруари, благодарение на поголемата побарувачка од инвестициските фондови, златото поскапе за 12 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Бараат да се откажеме од името…

Вселенската патријаршија поставува неприфатливи услови за да…

Ескобар: Добивме уверување од сите нивоа на…

Очекуваме дека Македонија ќе продолжи по европскиот…

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…