Црно ни се пишува – Таравари: Целта ни е да стигнеме до 80 пратенинци

t

Свесни сме дека ова доближување со власта поздразбира наш обид за да се стигне до 80 пратеници и ништо повеќе, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари за влезот на партјата во власта.

-Периодот во кој што сега се наоѓаме како држава е поинаков отколку пред февруари 2022. Инвазијата во Украина смени многу, како и почетокот на скринингот на Македонија и Албанија со ЕУ. Ние сме свесни дека ова доближување со власта поздразбира наш обид за да се стигне до 80 пратеници, изјави Таравари во интервју на емисијата „Вин-вин“.

Тој смета дека најголемата опозициска партија не мислат дека ако Македонија не ги започне преговорите со ЕУ е уште потрагично за државата и народот.

-Со бројка 64 пратеници многу потешко може да се дојде до 80 и со бетонирана бројка од 72 и плус БЕСА која мислам би гласале како Алијанса, пак недостигаат уште 6, меѓутоа многу е полесно е да се стигне од 74 до 80 отколку да се стигне во оваа состојба во која е актуелното мнозинство, порачува Таравари за уставните измени.

За соработката со ВМРО-ДПМНЕ кажа дека во ноември или декември во 2020 година, „Конрад Аденауер“ ги седнале двете партии заедно и во тој период АА побарале од ВМРО-ДПМНЕ да се смени таа реторика и тој вординг за евентуална соработка на локалните избори во 2021 година.

-Тие успеаја во тоа. Барем се обидуваа декларативно, дека жалат за тоа што се случило на 27 април, дека не им пречи 20 посто, дека соживотот е фундамент на оваа држава. И ние се договоривме да соработуваме за шест општини за локалните избори, но цената прескапо ја плативме. Дефинитивно“, рече Таравари.

Тоа што се случува сега со ВМРО-ДПМНЕ, вели Таравари, е поинакво ВМРО-ДПМНЕ од тоа со кое соработувала Алијанса за Албанците во 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шведска изгласа промена на Уставот за полесно…

Шведскиот парламент ги изгласа измените на Уставот…

Отиде Уставот “јабана”: Лидерската средба е за…

Пратеничката од СДСМ Снежана Калевска Ванчева денеска…

Маричиќ: Има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се…

Ние имаме консензус за влез во ЕУ…

Османи: Уставните измени не се ризик за…

Министерот за надоврешни работи Бујар Османи смета…

И Турција ќе го менува Уставот: Според…

Во текот на изминатите 20 години, во…