Чавушоглу:  Турција не ја смета за позитивна одлуката за влез на Финска и Шведска во НАТО!

t

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави дека имал средби со колеги од Финска и Шведска и ги информирал за очекувањата на Анкара за нивното членство во НАТО.

Турција го следи процесот околу пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО и засега не може позитивно да гледа на тоа, изјави претходно претседателот Тајип Ердоган.

„Вчера имавме средба, повикувајќи се на факти, информиравме за нашите очекувања за членство во алијансата“, рече Чавушоглу на брифингот во Берлин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Така прави сериозна држава: Турција кривично ќе…

Турски обвинители почнаа истрага против дански и…

Ништо од членството на Финска и Шведска…

Во сегашните услови турскиот парламент не може…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…