Објавено на:

Челси има нов сопственик

t

Тод Боели, кој предводи голем финансиски конзорциум наводно ја добил битката за купување на фудбалскот клуб Челси, јавуваат англиските медиуми, „Дејли мејл“ и „Експрес“.

Според шпекулациите понудата на уште еден Британец, Сер Мартин Броутон била неуспешна, а на американскиот бизнисмен Стив Паљука исто така му било соопштено дека неговиот конзорциум е надвор од трката.Боели заедно со швајцарцкиот милијардер Хансјорг Вајс ќе ги преземат акциите на Челси за 3,5 милијарди фунти.

Роман Абрамович го стави клубот на продажба во март само крајот откако изби војната помеѓу Русија и Украина. Рускиот милијардер веднаш беше суспендиран од британската влада од сите фудбалски активности поради неговите блиски контакти со рускиот претседател Владимир Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…