Објавено на:

Чернева: Тешко дека Македонија ќе почне преговори со ЕУ

t

Директорка на канцеларијата на Европскиот совет за надворешна политика во Софија, Весела Чернева вели дека Македонија тешко ќе почне преговори со Европската Унија(ЕУ). 

Кажа во моментов изгледа тешко да се замисли дека Република Македонија може наскоро да ги започне преговорите со ЕУ. Според неа, гледаме дека и за двата клучни договори за оваа земја – оној со Бугарија, последователниот француски за промени на Уставот, а исто така и Договорот од Преспа од една година претходно, кој го отвори патот на РС Македонија кон членство, се пред замрзнување. 

„Овие типично симболични гестови од страна на новиот македонски претседател навестуваат прилично студена клима и се чини дека оваа земја нема да биде меѓу првите што ќе преговара и ќе напредува во однос на ЕУ“, предвиде Чернева.

Изјави дека „ЕУ почна да зборува за проширување во последните година и пол многу поактивно, но не поради балканските земји, туку поради Украина и Молдавија“.

Франција, а потоа и Бугарија ја блокираа Македонија да почне преговори со ЕУ. 

При давање заклетва, македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова кажа само Македонија, испуштајќи ја придавката Северна, поради што има реакции од Грција, Бугарија и ЕУ. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…

Реприза: По два обиди повторно не е…

50-то Национално собрание на Бугарија не избра…

Борисов: Моментално не е можно формирање на…

До денес не е можно формирање влада…

Скандал во Црна Гора: Спајиќ задоцни на…

Откажана е средбата меѓу премиерот на Црна…