Четврта зaплена на опрема за ископување криптовалути во Косово за само 24 часа

t

Четвртата полициска акција на Косово и Метохија за запленување машини за ископ на криптовалути беше спроведена во Глоговац кога беа запленети опрема и автомобил.
Во првата, во раните утрински часови оваа сабота, во селото Врачева кај Лешко се запленети 272 вакви машини, а едно лице е приведено. Тогаш беа запленети 39 уреди со 42 картички за производство на криптовалути во Приштина и шест во Вучитри.
Последната акција во врска со заплена на рударска опрема била извршена вчера по полноќ во Глоговац.
Според полицијата, полицајците запреле автомобил со локални регистарски таблички, за при детална контрола на внатрешноста на автомобилот да пронајдат 116 графички картички, 17 процесорски табли, 50 електрични осигурувачи, 21 USB и два користени процесори. Возилото, како и целата пронајдена опрема се запленети.

Со случајот се уште се занимава царината, а информиран е и обвинителот, пишува Ќосев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…

Додик во одбрана на Вучиќ: Косово еден…

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик,…