Објавено на:

Човековата бесмртност, мит или реална можност? Џеф Безос бара начин како да се продолжи човечкиот живот

t

Американскиот бизнисмен и мултимилијардер, Џеф Безос, инвестирал огромни пари во компанија која бара начини да го продолжи човечкиот живот.

Компанијата „Алтос лабс“ соопшти дека собрале три милијарди долари и дека се подготвени да започнат со нивното истражување.

Коосновачите јавно покренаа иницијатива за истражување на стареењето наречена Altos Labs, со првично финансирање од 3 милијарди долари од спонзори, вклучувајќи го и основачот на Amazon, Џеф Безос.
Оваа недела официјално е основана стартап компанијата „Alto Labs“, која ја предводи Хал Барон, поранешен главен научен директор на GSK, компанија која се занимава со иновативни лекови, вакцини и здравствена заштита на потрошувачите.

„Длабоко сум почестен што ми беше понудена оваа можност што се случува еднаш во животот да водам таква уникатна компанија со трансформативна мисија да се победи болеста“, рече Барон.

Во оваа потрага по бесмртноста се ангажираа и двајца нобеловци: Шинјај Јаманака и Џенифер Дудна, пренесува Дневно.хр.

Откривањето на факторот Јаманака, протеин кој може да ја репрограмира целосно зрелата клетка во состојба слична на ембрионот, на истражувачот од Универзитетот во Кјото, Шинаја Јаманака, ѝ`донесе Нобеловата награда за 2012 година матични клетки, кои можат да дадат секаков вид на специјализирани клетки во телото, освен матични клетки. .

Ова е најновата инвестиција во истражувачките напори кои можат да го променат процесот на стареење врз основа на епигенетско репрограмирање (модификација на хемиски етикети на ДНК).
Но, во последниве години, факторот Јаманака стана фокус и на друга област: враќање на времето.
Таканареченото делумно репрограмирање значи дека факторот Јаманака се применува на клетките доволно долго за да се смени стареењето на клетките и да се поправат ткивата. Неколку групи научници покажаа дека делумното репрограмирање може драматично да ги промени карактеристиките поврзани со возраста во окото, мускулите и другите ткива.

Овие матични клетки не бараат човечки ембриони за да функционираат, пренесува порталот „Scientific American“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Чудесни се достигнувањата на Русија во…

Новиот проект од областа на физиката со…

Кинезите развија човечки бубрег од свински ембриони

Научници од институт во кинескиот град Гуангжу…

Добро утро со Инфомакс: Тврдењата дека сме…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Екс-инженер на Гугл: До 2030 луѓето ќе…

Реј Курцвеил, поранешен инженер на „Гугл“ познат…

Еврофанатиците на власт кратат од буџетот за…

Иако владата го предложи најгломазниот Предлог- буџет…