Објавено на:

Шаленберг во посета на Полска

t

Австрискиот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг денеска ќе престојува во Варшава на еднодневна посета каде што ќе се сретне со својот полски колега Збигњев Рау.

Шаленберг патува во Полска за да покаже дополнителна солидарност и поддршка за војната во Украина и да прифати бегалци. Предвидено е да се сретне и со бегалците од Украина.

Тој ќе разговара и со директорот на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР), Матео Мекачи. Програмата вклучува и средба со австриската дијаспора и претставници на белоруската опозиција.

На крајот од посетата, Шаленберг ќе му го врачи орденот на директоратот на државниот музеј на поранешниот нацистички логор Аушвиц-Биркенау.

Александар Шаленберг при вчерашната посета на Љубљана изјави дека не очекува Словенија да ја затвори нуклеарната централа Кршко и дека жали што граничната контрола не е засилена поради илегалните преминувања.

Тој изрази жалење што засега нема алтернатива за зголемената гранична контрола, која е продолжена од 2015 година, бидејќи илегалните влезови од Словенија се зголемени за 120 отсто во последните месеци, бидејќи организаторите на трговијата со луѓе ја користат дури и украинската криза за своите постапки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…