Швајцарија го скрати kapaнтинот на пет дена

t

Швајцарија ќе го намали времетраењето на карантинот на пет дена за да и помогне на економијата да се справи со пандемскиот бран предизвикан од Омикрон варијантата на коронавирус, објави денеска швајцарската Влада.

Здравствените власти го одобрија тоа во вторникот, во време кога десетици илјади луѓе секојдневно се заразуваат со оваа многу заразна варијанта на вирусот.


Официјалните лица стравуваат дека бранот на пандемијата може да го преоптовари здравствениот систем во земја каде што две третини од населението се вакцинирани двапати, а 30 проценти исто така добиле дополнителна доза од вакцината.
Владата, исто така, предложи продолжување на ограничувањата на јавниот живот, заострени минатиот месец до крајот на март и воведување задолжителна вакцинација, како и во соседна Австрија.

– Епидемиолошката состојба е критична и тешко може да се процени, соопшти Владата.

Владата очекува зголемување на бројот на хоспитализирани поради многу големиот број заразени, иако варијантата Омикрон се чини дека е помалку опасна. Денеска се потврдени 32.881 новозаразени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израелска студија: Четвртата доза вaкцина пpoтив Ковид-19…

Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел…

Омикpон е присутен во седум македонски градови

Омикрон сојот на коронавирусот е откриен во…

Главниот kpизен координативен штаб препорача продолжување на…

Главниот кризен координативен штаб (ГККШ) за справување…

Бугарија се пpедомисли: Македонски граѓани ќе можат…

Граѓаните на Македонија, Израел, Турција и Србија…

Скратен рокот на важноста на сертификатот за…

Германскиот институт „Роберт Кох“ го скрати рокот…