Објавено на:

Шолц: Западен Балкан може да му верува на Германија

t

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите од Западен Балкан во нивната евроинтегација, соопшти во петокот германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Овие шест земји: Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово можат да му веруваат на Германија“, изјави Шолц пред новинарите во Брисел за време на Самитот.

Во врска со испораката на гас од Русија за Европа, Шолц повика дискусија за таа „тешка ситуација“, наведувајќи дека посебно внимание мора да се посвети на заеднички одговор на економските предизвици со кои се соочува ЕУ.

„Мора да ја развиеме нашата инфраструктура за да можеме да увезуваме гас од други земји“, додаде Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Димовски: Живо сум заинтересиран како ќе се…

Илија Димовски преку објава на социјалната мрежа…

За влез и излез во Македонија се…

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор…

Албанскиот претседател загрижен: Албанија старее, опаѓа наталитетот

Во Албанија во континуитет опаѓа стапката на…