Објавено на:

Шолц: Русија мора да биде вклучена во мировниот процес за Украина

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц се изјасни за вклучување на Русија во мировниот процес за Украина, јави ДПА.

-Точно е дека мирот во Украина не може да се постигне без вклучување на Русија, нагласи Шолц на мировната конференција во Швајцарија што се одржува денеска.

Во исто време тој ја повика Русија целосно да се повлече од делумно окупирана Украина.

-Русија би можела да ја заврши оваа војна денеска или во секое време, доколку ги запре нападите и ги повлече своите трупи од Украина, додаде Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Никој не го натерал починатото момче да…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за…

Американската мрежа Си-Ен-Ен се обидува да ги…

Африм Гаши ја наруши секулраноста на државата,…

На верските обреди не им е местото…

Многу успех! Ултрамаратонецот Тони Манев ќе ја…

Ултрамаратонецот Тони Манев од Штип веќе шест…

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата…

Ова е ставот на Стејт Департментот, на…