Објавено на:

Шпанците живеат најдолго, Бугарите најкратко во ЕУ

t

Просечниот животен век во Шпанија е 84 години, поради што оваа медитеранска земја има најдолг животен век меѓу 27-те земји на Европската унија.

Експертите сметаат дека долгиот живот на Шпанците се должи на медитеранската исхрана богата со овошје, зеленчук, риба и маслиново масло. Освен исхраната, има и други фактори како што се голем број сончеви денови, пријатна клима благодарение на која жителите поминуваат повеќе време на отворено занимавајќи се со физички активности.

„Во медитеранските земји, ние исто така го цениме социјалниот живот, па затоа излегуваме почесто отколку луѓето во нордиските земји, кои не надминуваат во однос на БДП по глава на жител“, вели Мануел Ангвита, претседател на Шпанското здружение на кардиолози. На второ место според очекуваниот животен век се Италијанците, каде луѓето живеат во просек 83,8 години, а на трето е Малта со очекуван животен век од 83,6 години, пренесува „Вијести“.

Просечниот животен век во Европската унија е 81,5 години. Во Хрватска, која е исто така медитеранска, но и средноевропска земја, луѓето живеат под европскиот просек, поточно 78,8 години. Во долниот дел од табелата се Полска, Словачка, Литванија, Унгарија, Романија и Летонија, а назад Бугарија, каде животот во просек трае 75,8 години. Експертите сметаат дека тоа што пијат помалку жесток алкохол, дека имаат добар јавно здравствен систем, дека немале војни со децении и дека со своите политики успеваат да го намалат бројот на сообраќајни несреќи, исто така влијае на подолгиот животен век на Шпанците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 2028 година нема да се изнајмнуваат…

Барселона денеска објави дека до 2028 година…

Претседателката Санду го потпиша указот за почеток…

Претседателката на Молдавија, Маја Санду соопшти дека…

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

Европската унија нема да биде целосна додека…

(Видео) Шпанија подобра во дербито со Италија,…

Репрезентацијата на Шпанија минимално ја совлада селекцијата…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…