Објавено на:

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје на Хамас

t

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје кое требало да се користи за напади врз еврејски верски објекти во Германија, пишува денеска германски „Шпигел“.

„На југот на Бугарија, во подземен магацин беше пронајдено оружје и муниција што требаше да се користи за напади на Хамас врз еврејски објекти во Германија, пред се во Берлин“, посочува „Шпигел“, повикувајќи се на извори во Федералната канцеларија за криминалистичка полиција (БКА).

Во написот се додава дека дел од оружјето е делумно неупотребливо поради зарѓаност.

Сознанието за магацинот за оружје е добиено преку анализа на мобилниот телефон на еден од четворицата Палестинци уапсени во Берлин и во Холандија во декември минатата година под сомнение дека подготвувале магацини со оружје наменето за терористички напади по наредба на Хамас во Европа.

За време на истрагата, Федералната канцеларија за криминалистичка полиција (БКА) открила фотографии од неколку пиштоли, списанија и други делови од оружје на мобилниот телефон на еден од лицата уапсени во средината на декември.

Дигиталните траги на фотографиите ги одвеле инспекторите до локација во јужна Бугарија каде што огненото оружје било закопано во ќеса под дрво.

Постојат сомнежи дека слични магацини се подготвени и во Полска. Се вели дека неколку од осомничените постојано патувале таму. Сепак, сè уште не е јасно дали навистина постоело складиште во Полска.

За време на апсењата во декември кај осомничените не беше запленето огнено оружје. Меѓутоа, откритието во Бугарија сега покажува дека терористичката организација навистина има складишта за оружје во Европа.

Германските и европските обвинителски власти добиле дојава за наводните терористички планови на членовите на милитантното крило на Хамас од израелските тајни служби.

Во јануари, тамошни власти објавија детали за наводната мрежа на Хамас, за која се вели дека подготвувала напади врз Евреите во Европа. Се вели дека ‘мозокот’на операцијата бил Халил ал- Караз, кој до својата смрт бил заменик-командант на военото крило на Хамас во Либан. Тој загина пред неколку месеци во напад со дрон од страна на израелските сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски медиуми: Хилари Клинтон е во посета…

Хилари Клинтон е во посета на Бугарија,…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

КИРИЛ ПЕТКОВ ПОВРЕДЕН ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА…

Кирил Петков, поранешниот премиер на Бугарија имал…

Чернева: Тешко дека Македонија ќе почне преговори…

Директорка на канцеларијата на Европскиот совет за…

Траги-комедија: Се степале две 80-годишни баби во…

Две постари жени во саботата попладне се…