Шпиoнски ckaндал ја тресе Битранија, oткриен кинески шпиoн во британскиот парламент

t

Британската разузнавачката служба МИ5 се обрати пред Парламентот, што ретко го прави, со цел да ги предупреди пратениците за Кристин Кинг Ку Ли, која, како што тврдат, сакала да воспостави врски меѓу Комунистичката партија на Кина и актуелните и идните британски пратеници.

„Би-Би-Си“ објави дека Кинеската давала донации на британски политичари, а парите биле од странски државјани од Кина и од Хонг Конг.


Некои медиуми објавија дека таа дури добила и писмо со благодарност од поранешните британски премиери Тереза Меј и Дејвид Камерон.

МИ5 издаде предупредување за кинески шпион во британскиот парламент по завршувањето на „значајната и долготрајна истрага“.

Разузнавачката служба соопшти дека секој пратеник кој стапил во контакт со Кристин „треба да биде свесен за нејзините амбиции и способност да ја подобри политиката на Комунистичката партија на Кина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шефот на кинеската дипломатија му порача на…

Шефот на кинеската дипломатија му рече на…

Нов конфликт меѓу ЕУ и Кина, случајот…

ЕУ ја обвини Кина за „незаконски“ трговски…

Зимски олимписки игри без снег? Кина ќе…

Кина вети дека ќе спроведе „зелени и…

Русија и Кина формираат енергетска алијанса

Русија и Кина се во процес на…

Американците експресно фaтени во лага откако објавија…

Кинеската амбасада во Русија соопшти дека изјавата…