Објавено на:

Ќе летаат казни: Летонија забрани јавна употреба на буквите “V” и “Z”

t

Летонија ги забрани V и Z.

Летонскиот парламент гласаше за криминализирање на јавното прикажување на буквите „V“ и „Z“. Поединци може да бидат казнети до 350 евра или 2900 евра за фирми.


Властите тврдат дека симболите „ја величат руската воена агресија“.

Само пред две недели латвиските ветерани од СС-легијата маршираа низ главниот град без приговори од владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Летонска министерка поднесе оставка: Не успеала да…

Летонската министерка за внатрешни работи Марија Голубева денеска поднесе…

Летонија одлучи да го прекине железничкиот транзит…

Летонија го суспендираше железничкиот транзит на белоруски…

Нема “Рамковен” во Летонија: Се укинува рускиот…

Летонија планира да го укине рускиот јазик…

Скандал во Летонија: Се апсат проруски политичари,…

Полицијата во Рига приведе политичари поврзани со…

(Фото) Летонскиот парламент го одобри уништувањето на…

Летонскиот парламент го одобри уништувањето на споменикот…