Објавено на:

Ќе се збрише секој што ќе ѝ се спротивстави на Русија: Рогозин најави сериско производство на “Сармат”

t

Директорот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин изјави дека новата интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“ се подготвува за серија тестови и сериско производство.

„Најмоќната нуклеарна ракета на светот со глобален дострел се подготвува за нови тестови и сериско производство“, напиша Рогозин на Телеграм.

На почетокот на јули, директорот на Роскосмос ја посети фабриката Красмаш во источниот сибирски град Краснојарск за да ги провери напорите за продолжување на тестирањето и да се осигура дека сериското производство е успешно лансирано.

Во мај, Рогозин зборуваше за офанзивните способности на „Сармат“, наведувајќи дека „може да уништи половина од брегот на голем континент“ доколку некоја земја одлучи да заземе агресивен став кон Русија.

„Сармат“ беше успешно пробно лансиран за прв пат на 20 април од космодромот Плесецк во областа Архангелск. Во исто време, новата ракета се очекува да влезе во активна борбена должност до крајот на 2022 година, изјави рускиот претседател Владимир Путин на крајот на јуни.

Планирано е „Сармат“ да ги замени постарите системи, познати и како „СС-18 Сатана“. Според претходната изјава на Рогозин, „Сармат“, наречен „Сатана 2“, е најмоќната ракета од својата класа во однос на дострелот и боевите глави и е дизајниран да биде „непобедлив“ за сите постоечки ПВО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Путин: Се решаваат проблемите на руската армија…

Рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи за проблемите…

Ќе ги смири ли Ердоган Русија и…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на…

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во…

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја…

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски…