Објавено на:

Завршница за инфаркт: Баерн Минхен повторно е шампион на Германија!

Крај на Бундеслигата за инфаркт! Баерн Минхен повторно е шампион, а Борусија Дортмунд пропушти огромна шанса да ја освои титулата по 11 години чекање.

Баварците го победија Келн на гости со 2:1 голот на Мусијале, додека Дортмунд шокантно одигра 2:2 против Мајнц. Во еден момент се чинеше дека Милионерите ќе го освојат трофејот, но Мусиала го стави Баерн на пиедесталот.

Дортмунд доживеа фудбалска трагедија, а Баерн стигна до 33-та титула најдобар во Германија. Од нив, 11-ти по ред.
Во Дортмунд се очекуваше огромна забава, овој ден го чекаа 11 години, на стадионот имаше 80.000 навивачи и уште повеќе пред, но натпреварот тргна во лош правец.
Најпрво Баерн поведе на гостувањето кај Келн, а потоа Мајнц ги шокираше сите во Вестфалија со голот на Олсен во 15. минута. Само четири минути подоцна Дортмунд можеше да израмни, но Себастиен Але го промаши пеналот, што значи дека голманот на Мајнц, Дамен го одбрани неговиот удар.

До крајот на натпреварот Дортмунд со голот на Гереиро во 69. минута успеа да намали на 1:2, а потоа Баерн во 81. минута од пенал прими гол од Келн, а прецизен беше Љубичиќ.
Решавачки момент во ова дерби беше одличниот гол на Мусијале во 89. минута, кој му помогна на Баерн да дојде до нова титула во Бундеслигата.
Дортмунд дури успеа да израмни во 96. минута, но Баерн на крајот сепак е шампион бидејќи Мајнц успеа да се одбрани.

Инфлацијата во Германија се намали за дополнителни…

Инфлацијата во Германија дополнително се намали во…

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА: Повлечен дрес поради сличност…