Објавено на:

Нова победа на Ѓоковиќ на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на сите времиња, стигна до третото коло на Вимблдон со денешната победа над Џордан Томпсон од Австралија во три сета 6:3, 7:6, 7:5 и во следната рунда од натпреварувањето ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Томаш Ечевери и Стена Вавринка.

Ѓоковиќ немаше лесна работа, Австралиецот Томпсон демонстрираше одлични сервиси, но на сличен начин возврати и српскиот тенисер.
Покрај тоа, повратните удари на Ѓоковиќ често беа недофатливи за Томпсон кој сакаше да го однесе натпреварот до мрежата, но таа тактика не вроди со плод против најдобриот тенисер на сите времиња.

Дури 21 ас шут запиша Томпсон, Ѓоковиќ имаше осум, не му дозволи на противникот ниту една брејк шанса со висок процент на поени освоени на првиот сервис, но едвај искористи брејк шанси, само една од четири.
Но, петтиот го реализираше кога најмногу му требаше, на меч топката во 12. гем од третиот сет, за 350. Грен слем победа во кариерата.
Ѓоковиќ феноменално го отвори дуелот, доминирајќи во своите игри и најави напад на ривалот, што се случи во шестиот натпревар каде поведе со 4:2.

Сетот го заврши во деветтиот гем без загубен поен, искористувајќи ја првата прилика за тоа, а во вториот не успеа да направи брејк, пропушти две шанси за тоа, па мораше да биде тајбрејк.
Но, тука е Новак на својот терен, го удвои Томпсон на сервис и повторно ја искористи првата сет-поен за водство од 2:0.

Како одминуваше времето, Томпсон играше се поотворено, во третиот гем Ѓоковиќ не успеа да дојде до брејк прилика до 12. гем, но успеа да ја искористи на најдобар начин, за брејк, сет и натпревар.