Објавено на:

101 воздушно јуришна дивизија на американската армија пристигнува во Европа: Оваа дивизија беше прва во Нормандија, во Јапонија, учествуваше во војната во Ирак и Авганистан

t

Сто и првата воздушно јуришна дивизија на американска армија со седиште во Форт Кембел преку својот официјален профил на Твитер објави дека добиле наредба да преместат дел од дивизијата за воздушни падобрани за напад во Европа во „Операциската зона на САД“ како поддршка на Здружените оперативни сили.

Според командата на оваа дивизија, нејзиниот борбен елемент ќе се приклучи на 18-от падобрански корпус, чии членови веќе се стационирани во Европа. Борбениот елемент на 101-та падобранска дивизија за воздушен напад на тој начин ќе им се придружи на елементите на 82-та падобранска дивизија, чии 1700 припадници пристигнаа на полско-украинската граница и 300 членови на 18-от падобрански корпус, кој е стациониран во Германија.

Формирана е на 15 август 1942 година како падобранска дивизија. Таа учествуваше во слетувањето на Нормандија, операцијата Меркет Гарден и беше првата единица што слета во Јапонија по потпишувањето на капитулацијата. Учествувала во операцијата „Пустинска бура“, војната во Авганистан, а во 2003 година била ангажирана и во инвазијата на Ирак. Базата на оваа единица е Форт Кембел.

Оваа дивизија се состои од три бригади, артилериска дивизија, команда, две воздушни бригади, логистичка група и неколку независни баталјони.

Првата бригада се состои од три баталјони на 327. пешадиски полк. Уште три баталјони од 502. пешадиски полк. Третата брогада се состои од 187-ми пешадиски полк РАКАСАНС. Секоја бригада се состои од команда и три пешадиски баталјони. Секој баталјон го сочинуваат: команда, минофрлачка чета, извидничка чета, три пешадиски чети со команда и три пешадиски водови.

Составот на оваа единица е професионален. Оние кои ќе одлучат да станат членови на оваа единица, прво започнуваат тримесечна обука во Форт Кембел, а доколку успешно ја завршат, ќе имаат шестмесечна дополнителна обука. Сите што ќе станат членови остануваат дел од оваа единица најмалку две години. Статистиката вели дека 30 отсто од офицерите на оваа единица дипломирале на Вест Поинт. Во спротивно, цивилите и регрутите не доаѓаат директно во оваа единица, за да стане член, нов учесник веќе треба да биде дел од вооружените сили на САД, без разлика дали се Армијата, Военото воздухопловство или Морнарицата. Освен транспортните хеликоптери UH-60 и CH-47, оваа единица опрема има и борбени хеликоптери Apache AH-64. Од артилеријата има лесни хаубици од 105 мм и калибар 155 мм.

Дивизијата е позната по масовното слетување со хеликоптери. Покрај борбените операции, има шест баталјони кои се занимаваат со одржување, комуникации, транспорт и логистика. Вкупно 3.100 луѓе. Оваа дивизија има и целосно автономни баталјони како што се инженерскиот баталјон, баталјонот за разузнавање, баталјонот за врски и баталјонот за противвоздушна одбрана. Дивизијата вклучува три баталјони команданти и 160. специјален авијациски полк.

Оперативниот концепт за вклучување на оваа единица во конфликт предвидува формирање на независни борбени групи и нејзино комбинирање со други единици на американската војска. Приближната структура на борбената група на оваа единица се состои од: три пешадиски баталјони, артилериски баталјон, транспортен полк и еден борбен хеликоптерски полк. Секоја борбена група вклучува инженерски, комуникации, воздушна одбрана и медицински услуги.

Детално опишано, една хеликоптерска транспортна компанија со авион UH-60 може да пренесе комплетна чета на пешадија, како и хаубици со калибар 105 mm, во еден лет. Инаку, борбениот потенцијал го сочинуваат три борбени групи кои имаат сила на „мини дивизија“ кои се способни да изведат подолг конфликт.

Основната задача на воздушната дивизија

Основната задача на секоја воздухопловна единица по пристигнувањето на жариштето на конфликтот е да ја преземе контролата врз ситуацијата на теренот до пристигнувањето на главните сили. На пример, секој баталјон на 82-та падобранска дивизија е на 18-часовна готовност, а четата е на два часа целосна готовност. Токму тоа им е потребно на деловите од овие дивизии да се подготват и да тргнат во борбена мисија.

Генералот Тод Волтерс, командант на американската команда во Европа и врховен командант на сојузничките сили на НАТО за Европа, изјави дека оваа команда се подготвува за брз прием и транспорт на овие единици до која било точка во Европа по нивното пристигнување од САД во стариот континент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вистинскиот Апасиев е јакобинец и заебан играч…

МЕГА ИНТЕРВЈУ СО ЛИДЕРОТ НА ЛЕВИЦА ДИМИТАР…

ДЕЛЕГАЦИИ НА ДРЖАВНИОТ И ПОЛИТИЧКИ ВРВ СЕ…

Денес во 12.00 часот пред споменикот на…

Прегазен пешак во Сарај со тешки повреди…

Седумдесет и шестгодишен скопјанец со автомобил удри…

Товарно моторно возило со скопски регистарски таблички…

На 25.03.2023 во 06.00 часот било пријавено…

(Видео) Како Мицкоски тврдеше дека двојазичните униформи…

Трета Опција преку Фејсбук се потсети на…