24 април и 8 мај 2024 година се неработни денови за сите граѓани

t

Земајќи го во предвид Решението за распишување на избор за претседател на Република Македонија („Службен Весник на РМ“ бр.37/24), како Решението за распишување на избори за пратеници во Собранието на Република Македонија („Службен Весник на РМ“ бр.37/24), Министерството за труд и социјална политика информира дека по донесената одлука на 14 владина седница – 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) се прогласени за неработни денови за сите граѓани.

„Како министерство препорачуваме до сите институции и работодавачите од приватниот сектор на територијата на Република Македонија да ги спроведат заклучоците од Владата за неработните денови со цел секој граѓанин да може непречено да го оствари своето право на глас во избирачката единица во којашто е регистриран“, велат од МТСП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…