Објавено на:

55 л/м2 во Виница, 18 во Тополчани: Еве каде наврна најмногу дожд

t

Од УХМР известуват каде наврна најмногу дожд во изминатите 12 часа НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ за изминатите 12 часа.
55 л/м2 во Виница, 18 Тополчани, Битола, 16 Крушево, 13 Берово, 11 К.Паланка, 10 Ѓуриште, 8 Струмица, 7 Прилеп, Попова Шапка, 6 Гевгелија, 4 Маврово, 3 Пожаране, 2 Штип, Охрид, 1 Скопје-Зајчев Рид.

Во овие моменти поизразена нестабилност има во северозападните делови од земјава со поинтензивен пороен дожд, чести електрични празнења и засилен ветер.
Локална нестабилност ќе има и во ноќните часови.

Раководителот на РЦУК Прилеп известува дека според последните информации добиени од Градоначалникот на Долнени заради поплавувањето на подрумските куќи се верши евакуација на загрозените жители на с. Лажани со помош на трактори. во моментот ангажирани се 2 багери од ТППЕ Прилеп испратена екипа со 3 пожарникари со 1 теренско возило.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Избегнувајте движење по засеци и во близина…

ЦУК, согласно известувањата од УХМР, препорачува голема…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…

Метео: Пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и…

Од утре носете си чадор – најави…

Под влијание на циклонска активност утре попладне…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…