Објавено на:

Kинески медиум несакајќи си ги објави сопствените упатства за цензура околу покривањето на Русија и Украина

t

Случајна објава на социјалните мрежи откри како еден кинески медиум ја следи линијата додека светот се бори со растечкиот конфликт меѓу Русија и Украина.

Horizon News, подгрупа на Beijing News, која е во сопственост на Кинеската комунистичка партија, објави „инструкции“ за тоа како да се покрие ескалацијата на тензиите на својата страница во Веибо во вторникот, според Вашингтон пост.


Кина го зајакна својот сојуз со Русија во последниве години и двете земји станаа сè поактивни економски партнери. Трговијата меѓу Кина и Русија порасна од 10,7 милијарди долари во 2004 година на 140 милијарди долари до 2021 година, според аналитичкиот центар Карнеги Московскиот научен центар.

Заедно со строгите ограничувања на Кина за слободата на печатот, вестите во нацијата се ограничени во тоа што можат да кажат без интервенција на владата.

Во објавата на „Веибо“, „Хоризон њуз“ наведе дека нема да биде објавена каква било содржина што ја слика Русија неповолно. Истото важи и за секое прозападно кадрирање, според The ​​Post.

Подоцна во вторникот, објавата на Веибо беше избришана, забележа The Post.

„Едноставно кажано, Кина мора да ја поддржи Русија со емоционална и морална поддршка додека се воздржува од газење на прстите на Соединетите Држави и Европската унија“, напиша Минг Џинвеи, висок уредник во новинската агенција Ксинхуа, на блогот WeChat, цитиран од Постот. Ксинхуа е официјална прес-агенција на кинеската влада.

„Во иднина, на Кина ќе и треба разбирање и поддршка од Русија кога се бори со Америка за да го реши проблемот со Тајван еднаш засекогаш“, додаде уредникот подоцна.

Од американска страна, претседателот Џо Бајден најави серија нови санкции за да ја казни Русија за, како што Белата куќа го опишува „почеток на инвазијата“.

„Веќе не може да собира пари од Западот и не може да тргува со својот нов долг на нашите пазари или на европските пазари“, рече Бајден за Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Македонија добива нов амбасадор на САД –…

Македонија добива нова амбасадорка на САД, која…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…