Ckaндал во Германија: Првиот човек на морнарицата мораше да поднесе оставkа поради Крим

t

Командантот на германската морнарица, вицеадмирал Каи-Ахим Шенбах, кој претходно изјави дека Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина, поднесе оставка.
Само што побарав од сојузниот министер за одбрана итно да ме ослободи од сите мои задачи и обврски како командант на морнарицата“, се вели во соопштението на Шенбах.
Вицеадмиралот го нарече овој чекор неопходен за да се избегне понатамошна штета на германската флота, вооружените сили и самата држава.
„Федералниот министер го прифати моето барање“, рече Шенбах.

Претходно, за време на посетата на Индија, вицеадмиралот изјави дека Крим никогаш нема да и се врати на Украина, а обвинувањата на Западот дека Русија наводно има намера да ја нападне Украина ги нарече глупости.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сестрата на севернокорејскиот лидер ја обвини Украина…

Државниот медиум на Северна Кореја објави дека…

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Подготовки за офанзива: Украина нарача сто оклопни…

Украина нарачала 100 полски повеќенаменски оклопни возила „Росомак“,…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…