Eckалираa тeнзиите меѓу Русија, НАТО: Сојузниците испратија во Украина специјални сили, пpoтивтенковско opyжје и pakeтни системи

t

Во источна Европа се заоструваат тeнзиите меѓу Русија, НАТО и сојузниците на Украина, пренесува РТ

Украинскиот претседател тврди дека Русија би можела да изврши инвазија за да ги заштити своите граѓани во Донбас разурнатиот од војна

Белата куќа; исто така, предупредува на создавање исклучително опасна ситуација на руско-украинската граница.

Државниот секретар на САД за време на телефонскиот разговор со рускиот министер за надворешни работи изрази непоколеблива посветеност на суверенитетот на Украина во име на Вашингтон

НАТО ја повикува Русија да ја поништи одлуката за прекин на дипломатските односи со Алијансата

Канада распоредува контингент на специјални сили во Украина, вклучително и противтенковско оружје

Обединетото Кралство испраќа транспортен авион Ц-17 во земјата, извештаи кои укажуваат дека ќе испорача напреден ракетен систем

Амбасадорот на Русија во Белорусија го обвини НАТО дека гради воени сила и ресурси на руската граница

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Јакимовски: Ни на Америка, ни на свети…

Граѓаните можеа да нѐ тестираат, како претседателски…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…