Maли им биле платите: И судиите излегуваат на протест

t

Управниот одбор на Здружението на судиите на Република Македонија (ЗСРСМ) бара целосно исполнување на барањата дефинирани во Стратегијата и Предлог-активностите за реализација на Стратегијата за подобрување на материјалниот статус на судиите по сите 6 точки, доставени до Министерството за правда и надлежните судски институции, информираат Управен одбор на ЗСРСМ.

Овој е заклучено на последната седница на ЗСРСМ одржана на 7 април, кога меѓу другото е донесен и заклучок договорените измени за зголемување на коефициентот за пресметка на платите на судиите од најмалку 15 отсто да се усвојат од страна на Владата во најкраток можен рок, но не подоцна од две недели, како и Собранието да ги донесе измените на Законот за платите на судиите во најкраток можен рок, но не подоцна од 30 јуни 2022 година.

Протест на вработените во судовите
– Доколку не биде утврден текстот на предлог измените од страна на Владата на Република Македонија во наведениот период, согласно консултациите со судиите во РСМ, Управниот одбор донесе одлука за одржување на предупредувачки протест на ден 28.04.2002 година од 11:00 до 11:30 часот, велат од ЗСРСМ.

Од таму појаснуваат дека во насока на целосно остварување на истакнатите барања, Управниот одбор на ЗСРСМ, истовремено ќе ги активира сите расположливи правни механизми пред надлежните домашни и меѓународни институции.

– Овие заклучоците ќе бидат доставени до Министерството за правда при Владата на РСМ, претседателите на судовите и подружниците на Здружение на судиите на Република Македонија, се додава во сооптението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР НА НАТПРЕВАР: До смрт избоден навивач…

Навивач на францускиот прволигаш Нант бил убиен…

Кличко е “тим Залужни”: Зеленски ќе плати…

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко верува дека…

Заев ќе го менува Ковачевски, па Мицкоски…

Мицкоски се подготвува за широка коалиција со…

Приведен 49-годишен маж: Наместо во притвор го…

Денеска во 06.30 часот во казино во…

(Видео)Германец газда не ти дава ни потта…

Синиша Вуковиќ бил сам, газда во своето…