Рускиот патријарх го поздрави “повторното обединување на…

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил,…

Охридската архиепископија е мајка црква на СПЦ:…

Во гостување во "Што не е јасно",…

Деканот на Богословскиот факултет: Благословот на СПЦ…

Аплаузот во Соборниот храм покажува што очекувале…

Митрополит Наум: БПЦ никогаш нема да се…

Митрополитот Русенски г. Наум на неговата Фејсбук…

Делегација на СПЦ предводена од г.г Порфириј…

Со радост му соопштуваме на верниот народ…

Спасеновски: МПЦ-ОА ќе добие томос за автокефалност

Професорот Александар Спасеновски вели дека целокупниот процес…

Ѓорѓиевски: Стануваме дел од автономијата на СПЦ

Новинарот Бранко Ѓорѓиевски во емисијата 24 анализа вели дека…

Матевски: Не може да зборувате за предавство,…

Професорот на УКИМ Зоран Матевски во емисијата…

Русија, Србија, Грција, Бугарија со различни желби:…

Твитерџијата "Демир" ги објави желбите и ставовите…

Чворовиќ: Со денешната одлука се потврди дека…

Српскиот професор и црковен аналитичар Зоран Чворовиќ…