Андреас Трајковски освои сребро и постави нов македонски рекорд!

t

Еден од најдобрите македонски атлетичари, Андреас Трајковски оствари одличен резултат на Балканијадата во Истанбул откако освои сребрен медал и постави нов македонски рекорд во скок во далечина во сала.

Трајковски скокна далечина од од 7.79 метри, што е најдобар резултат на Македонец во сала.

Тој до последната серија беше на првото место со скок од 7.75 метри, но Лука Чукрковиќ од Хрватска во 6-та серија прескокна 7.81 метри. Андреас во 6-та серија прескокна 7.79 метар, но недоволно за златото. Бронзениот медал го освои Божидар Сарабуков од Бугарија со 7.74 метри.

Следен настап Андреас ќе има на 13-ти февруари во Белград на меѓународен атлетски митинг во сала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Андреас Трајковски освои сребро и постави нов…

Еден од најдобрите македонски атлетичари, Андреас Трајковски…

Рама: Ги поддржуваме напорите на САД за…

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека од…

Сѐ уште трае Централното собрание на Алијанса…

Во моментов сѐ уште трае Централното собрание…

Во школски двор малолетници нападнати од повеќе…

Вчера во 18.24 часот во СВР Скопје,…

Млад возач тешко повреден откако излетал од…

24-годишен возач е тешко повреден откако со…