Атентат во Истанбул: Се обиделе да убијат познат бизнисмен, додека се возел со сопругата

t

Турската полиција трага по напаѓачите кои се обиделе да го убијат познатиот турски бизнисмен Хакан Џенгиз, сопственик на компанијата Соло Холдинг.

Нападот се случил во утринските часови на автопатот во Истанбул во близина на наплатната рампа, додека Џенгиз бил во автомобилот со сопругата Зехра.

Според медиумите, двајца напаѓачи на мотор се приближиле до автомобилот и едниот од нив отворил оган. Возачот, кој наводно бил ранет, изгубил контрола над возилото и удрил во автомобилот пред него, а напаѓачите побегнале.

Наводно, Џенгиз и неговата сопруга не биле повредени во нападот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Света Софија, во Истанбул, уште една…

По Света Софија, во Истанбул, уште една…

Судири во Истанбул меѓу полицијата и демонстрантите…

Турската полиција интервенираше за да спречи групи…

Населението на Истанбул е побројно од населението…

Населението на Истанбул е побројно од населението…

Турската полиција уапси 25 лица, поврзани со…

Турските власти приведоа 25 осомничени во врска…

Атентат во Истанбул: Се обиделе да убијат…

Турската полиција трага по напаѓачите кои се…