Ахмети во Валона побара одговорност од Путин

t

Претседателот Владимир Путин и Русија треба да чувствуваат одговорност како една голема моќна држава направи инвазија на еден народ, кaко ја нарушува волјата на еден народ и ова е срамота, изјави денеска лидерот на ДУИ Али Ахмети за време на посетата во Валона по повод отварање на Музејот и иницијативата Отворен Балкан.

Зборувајќи за војната во Украина, лидерот на ДУИ, рече дека сите се заинтересирани да се најде побрзо решение и да се затвори овој случај, кој е болен за Украина.

„Да се најде решение за да се стигне до прекин на огнот и да се отвори патот за дијалог и да се воспостави мир. Да се остават во слобода Украинците да одлучуваат за своите судбини. Претседателот Путин и Русија треба да чувствуваат одговорност како една голема моќна држава направи инвазија на еден народ, ја нарушува волјата на еден народ и ова е срамота“, рече Ахмети.

Тој доде дека колку побрзо се повлечат, толку подобро ќе биде и за Русија и за Европа.

„Мислам дека рускиот народ има колективна одговорност да не дозволи оваа безмилосна војна што се случува во Украина и да се стави крај на оваа инвазија што е можно поскоро“, додаде Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Чудна светлина се појави над Белгород…

Над Белогорд се појави чудна светлина. На…

Белата куќа потврди: Бајден планира да се…

Белата куќа ја потврди намерата на американскиот…

Албански државјанин избоден во Кичево!

Вчера во 23.07 часот во ОВР Кичево…

Словенија дозволи склучување на истополови бракови и…

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои…