Објавено на:

Ајде нова стота доза: СЗО поддржа употреба на вакцина адаптирана на Омикрон

t

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза.

„Специјална вакцина против коронавирус, адаптирана за сојот омикрон, може да се користи како засилувачка доза за зајакнување на имунитетот“, соопшти денеска во Светската здравствена организација (СЗО).


Таквата вакцина, според достапните податоци, може да им користи на оние кои веќе се целосно вакцинирани против ковид-19.

Производителите на вакцини како „Модерна“ и „Фајзер“ развиваат потенцијална дополнителна оза од новата генерација, која ќе го таргетира не само оригиналниот сој, туку и сојот омикрон.

„Модерна“ минатата недела соопшти дека новата верзија на нејзината вакцина покажала подобар имунолошки одговор против омикрон од оригиналната верзија. Европската медицинска агенција неделава почна со тестирање на вакцините на „Модерна“ и на „Фајзер“ адаптирани на сојот омикрон.

Вакцините ќе можат да се употребуваат откако ќе биде одобрена нивната примена во итни случаи или кога ќе ја одобрат надлежните регулаторни тела.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО: Мајмунските сипаници засега не се глобална…

Мајмунските сипаници сè уште не претставуваат глобална…

СЗО: Нема потреба да се откажуваат масовни…

Светската здравствена организација (СЗО) не гледа потреба…

СЗО ја укинува поделбата на ендемични и…

Светската здравствена организација ја укина, во својата…

Ајде нова стота доза: СЗО поддржа употреба…

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО)…

СЗО е спремна за диструбуција на вакцини…

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека…