Објавено на:

Бајден ги повика Русија и Кина да разговараат за нов договор за нуклеарно оружје

t

Соединетите Американски Држави се подготвени да подготват нов договор за нуклеарно оружје со Русија и ја повикаа Москва да ја покаже својата способност да преговара со добра волја, изјави американскиот претседател Џо Бајден пред глобалните дискусии за неширење во Обединетите нации.

Бајден, исто така, ја повика Кина „да се вклучи во разговори кои ќе го намалат ризикот од погрешни пресметки и ќе се справат со дестабилизирачката воена динамика“.

Официјални лица од целиот свет се собираат во Њујорк на Десеттата конференција за преглед на Договорот за неширење на нуклеарно оружје, две години откако беше одложен поради ковид-пандемијата.

Конференцијата се одржува пет месеци откако Русија ја нападна соседна Украина и додека американско-кинеските тензии се разгоруваат околу Тајван, самоуправниот остров за кој претензии Пекинг.

-Денес, мојата администрација е подготвена експедитивно да преговара за нова рамка за контрола на вооружувањето што ќе го замени Новиот СТАРТ кога ќе истече во 2026 година – рече Бајден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Американската амбасада во Тирана со предупредување до…

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до…

Стапува на сила ограничувањето на цената на…

Европската унија во службениот весник ја објави…

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…