Белград: Демонстрантите ја скршија оградата пред зградата на Изборната комисија, опозицијата најави штрајк со глад

t

Во Белград вечерва се одржуваат протести кои опозициската листа Србија ги повика против насилството и поради сомневање за изборен фалсификат на вчерашните избори.

Протестите започнаа пред градското собрание во 18 часот, а недолго потоа насобраните граѓани се упатија кон зградата на Републичката изборна комисија.

Насобраните, предводени од лидерите на опозицијата бараат поништување на изборите во Белград, како и „прочистување“ на избирачките списоци. Според тврдењата на опозицијата, на локалните избори за градско собрание на Белград гласале голем број српски државјани од Република Српска кои немаат вистинско живеалиште во Белград.

Нова.рс објави дека дел од граѓаните во еден момент почнале да ја кршат оградата кај зградата на РИК, по што дошло до тепачка.

Мариника Тепиќ пред РИК изјави дека со Мирослав Алексиќ вечерва ќе штрајкува со глад до поништување на изборите во Белград.

„Нема шанси некој овде да ги признае изборите во Белград. Имаме докази и бараме поништување на изборите. Не можеме да ги признаеме изборите затоа што се против законот. Јас и Мирослав Алексиќ ќе останеме во РИК и ќе почнеме да гладуваме штрајк вечерва додека не се поништат изборите“, рече таа.е Тепиќ.

Според информациите на Градската изборна комисија, во овој момент се обработени 92,54 отсто од избирачките места. Списокот собран околу СНС освои 39,34 отсто од гласовите или 45 мандати, Србија против насилството 34,27 отсто или 42 мандати, Социјалистичката партија на Србија 4,8 отсто од гласовите или шест мандати, Надеж за Белград 6,01 отсто од гласовите или седум мандати и Ми глас од луѓе 5,37 отсто гласови или 6 мандати. ОДИХР ги прогласи изборите за фер и демократски, без поголеми изборни нерегуларности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…