Објавено на:

БОМБА од Доњецк: Британските платеници осудени на СМРТНА КАЗНА – ќе бидат стрелани наскоро!

t

Врховниот суд на Народна Република Доњецк осуди двајца државјани на Велика Британија и еден државјанин на Мароко, кои се бореле на страната на украинските милитанти, на смртна казна , јавува дописникот на РИА Новости од судницата.


Мароканскиот државјанин Садун Брахим и британските државјани Ејден Аслин и Шон Пинер се осудени на смртна казна, според пресудата на Врховниот суд на ДНР. Според законите на републиката, осудените ќе бидат стрелани.


Во средата, Пинер и Аслин и Брахим се изјаснија за виновни за дејствија за преземање на власта со сила. Соодветниот член од Кривичниот законик на ДНР предвидува смртна казна. Аслин ја призна вината и според членот „Учество во извршување терористички активности“.

Истрагата утврди дека странски платеници учествувале во вооружената агресија на Украина за насилно преземање на власта во ДНР за награда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…