Објавено на:

Бомба од Шпанија: Ќе ја признае Палестина како суверена држава, еве и кога!

t

Шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес изјави дека Мадрид планира да ја признае Палестина како суверена држава пред јули, што премиерот веќе го најави.

„Шпанскиот премиер Педро Санчез има многу цврста волја за тоа. Разговараме со нашите европски партнери, како и со нашите арапски партнери“, рече Албарес за време на интервјуто за државното радио РНЕ.

Санчез „многу јасно кажа што мисли Шпанија за тоа“, нагласи Албарес.

Тој додаде дека Шпанија разменува мислења за најдоброто време со другите глобални актери за да се воспостави реална и одржлива палестинска држава и да се обезбеди мир на Блискиот Исток.

Албарес предложи по отстранувањето на оружјето од Газа и Блискиот Исток, да се формира палестинска национална власт која ќе обезбедува основни услуги и територијален континуитет.

Според него, оваа власт треба да има врска со коридорот и да има пристап до пристаништето во Газа со главниот град во источен Ерусалим.

„Сите ја знаеме формулата. Сега ни треба политичка волја да ја спроведеме во пракса“, нагласи Албарес.

„Разговарав со новиот палестински премиер и министер за надворешни работи Мохамед Мустафа. Му ја пренесов цврстата посветеност на Шпанија за прекин на огнот во Газа, непречен влез на хуманитарна помош и признавање на палестинска држава. Шпанија работи за мир“, објави Санчез во петокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Нетанјаху ги нападна САД и МКС: Како…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се спореди себеси…

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Oчајна слика во Рафа: Палестинците во обид…

Семејството Ансеир ги натовари своите скудни работи…

Симболичен гест: Генералното собрание на ОН го…

Генералното собрание на ОН гласаше со големо…