Бугарската пропаганда не препознава ковид карантин: Радев и Петков заедно ќе го посетат Благоевград и ќе положат цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев

t

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска ќе го посети Благоевград по повод одбележувањето на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Како што јави дописникот на МИА од Софија, претседателот Румен Радев и покрај тоа што беше во карантин добил негативен тест, има бустер доза и ќе отпатува за Благоевград.

Промената на програмата ќе му овозможи и на премиерот Кирил Петков во исто време да биде во Благоевград заедно со претседателот Радев.

Со низа манифестации во Благоевград свечено ќе се одбележи годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Во 17 часот од Судскиот совет ќе започне свечена поворка во спомен на Гоце Делчев, а во 17:30 часот е свеченото положување венци пред споменикот на Делчев на плоштадот „Македонија”. Во фоајето на Регионалниот историски музеј во градот ќе биде претставена изложбата „Бесмртниот апостол Гоце Делчев”.

Благоевград е поврзан со Гоце Делчев и неговото семејство. Таму се погребани неговиот татко и други негови роднини. Во Благоевград се спасени многу бегалци од Кукуш од почетокот на 20 век. По Гоце Делчев е именуван и градот Неврокоп во 1951 година, кад ешто има споменик на херојот во ослободителната борба за независна Македонија.

Во Софија, пак, денеска вршителот на должноста амбасадор на Македонија во Бугарија, Владимир Крстевски, ќе положи цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Борисовата градина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија го одложи воведувањето на такса за…

Бугарија го одложи воведувањето на надоместокот за…

Австрија сѐ уште го блокира влезот на…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…