Објавено на:

Вашингтон пост: Сенатот подготвува caнкции пpотив Путин во случај на руска okyпација на Украина

t

Американските сенатори демократи имаат подготвено нацрт закон за пакет санкции за рускиот претседател Владимир Путин во случај Москва да изврши воена окупација на територијата на Украина, јави денеска Вашингтон пост.

Според весникот, Белата куќа го поддржува нацрт законот.

Спонзор на документот е Роберт Менендез, демократ од Њу Џерси, претседавач со Комитеот за надворешни работи во Сенатот. Тој изјави дека законот испраќа јасна порака до Русија: „Путин нема потреба да ја уништи целата економија, ниту треба да ги жртвува животите на своите сонародници во напразен обид да ги прекрои границита на Европа“.

Постои уште еден нацрт закон за казнени мерки против Русија во случај на ескалација на конфликтот со Украина подготвен од сенаторите републиканци. Документот се однесува на гасоводот „Северен тек-2“ од Русија до Германија, по дното на Балтичкото Море.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден претходно ја напушти идејата за санкции против „Северен тек-2“. Вашингтон тоа го направи од загриженост дека таквите дејства ќе ги поткопаат односите на САД со сојузниците.

Гласањето за санкциите во Сенатот е закажано за 14 јануари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…