Објавено на:

(Видео) Авион се урна во населено место: Стотици луѓе без струја

t

Мал патнички авион, најверојатно „Лирџет 35“, се урна во градот Ел Кахон во областа Сан Диего во Калифорнија.

Засега не е познат бројот на жртвите во оваа несреќа, а авионот при падот ги урна електричните кабли, оставајќи стотици жители на овој град без струја, пренесува Спутник.

Авионот се урнал во близина на раскрсницата на Пепер Драјв и улицата Норт Втора околу 19 часот по локално време и се запалил, јавуваат американските медиуми.

Канцеларијата на шерифот во Сан Диего соопшти дека авионот летал кон аеродромот Гилеспи Филд и дека истрагата е во тек, додека други детали за несреќата не се познати. Канцеларијата на шерифот ги предупреди луѓето да го избегнуваат местото на несреќата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Американците се аматери: изгубиле авион, ние…

Статус на Божидар Божиновски: “Америка загуби авион…

Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска…

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во…

САД: Исчезна „невидлив“ авион, армијата ги моли…

Американски борбен авион Ф-35 исчезна во Јужна…

Продолжи судењето за Ласкарци

Со испитување на вештакот Љупчо Постолов, дел…

Руски авион со 165 патници принудно слета…

Патнички авион „Ербас А320“ со 167 патници…