Објавено на:

(Видео) Албанец доброволец во Украина се пожали: Ова е ужас, исплашени сме – Си одам дома

t

Јетмири Хисени, 22-годишен Албанец, роден во Албанија и живее во Белгија, преживеа руски напад врз центар за обука на странски борци. Тој зборуваше за Гласот на Америка по нападот во кој беа убиени 35 лица, а 124 други беа повредени.

На прашањето на Гласот на Америка дали дошол во Украина како странски борец, тој одговори: „Ние не сме во војска и не сум бил овде порано. Дојдовме во групи во петокот и по два дена Русите нападнаа со 30 бомби. Сите сме исплашени, под стрес. Спиев дури и имам слика кога експлодираше првата бомба. „Не казнуваат каде одиме, беше страшно“, вели Јетмири, пренесува InfoShqip.


Еден ден претходно, Русија нападна украинска воена база на неколку километри од Полска, клучна дестинација за западната воена помош за Украина.

Ескалацијата на руските напади врз нови цели во Украина во близина на полската граница ја одразува растечката фрустрација од стапките на напади, изјави во неделата советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Зголемен извоз на жито од Украина годинава

Украина извезла за 8 отсто повеќе жито…

Норвешка ќе обезбеди 1 милијарда евра помош…

Норвешка вети дека ќе обезбеди финансиска поддршка…