(Видео) Атанасовски: На СДСМ ѝ треба лидер кој ќе ги обедини сите фракции

t

СДСМ треба да најде профил на човек кој ќе ги обедини сите фракции и членови, вели во гостување во „Тешки муабети“ политичкиот аналитичар Благојче Атанасовски.

– Треба човек кој ќе биде најмал заеднички содржател, вистински социјал-демократ, изворен човек од партијата. Тоа го доведува во прашање и легитимитетот на актуелниот претседател Ковачевски кој беше катапултиран од заменик-министер за финансии во премиер и претседател на СДСМ.
СДСМ не се идентификуваше, членството не се идентификуваше со Ковачевски. Заев изгради лајт-мотив дека може да го замени Бранко Црвенковски на пример, вели Атанасовски.

– Ако не се најде човек кој ќе го крене членството, ако членството се сомнева во претседталот, тогаш губите дома, како би победиле надвор? – вели Атанасовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филипче: Нема да има привилегирани поединци на…

Партијата мора да ги штити членовите и…

(Видео) Петровска: Ќе го вратите името или…

Повеќе министерства а помалку жени, кадри на…

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ ја направи најголемата изборна измама…

Пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Талевски…

Петровска: Немам багаж, зад мене не стои…

 Јас немам багаж, зад мене не стои…

Филипче: Како иден претседател ќе го искористам…

Во текот на вчерашниот ден имав одлични…