(Видео) Атанасовски: Пендаровски потона поради лошиот сентимент кон СДСМ – И Црвенковски да беше претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ќе победеше

t

Најоптималните анкети пред изборите беа 53 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе се види дека бројката на ВМРО-ДПМНЕ беше качена за 5-6 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, а намалени 9-10 пратеници од СДСМ, ќе видите дека во меѓувреме се случило некое сериозно прекршување кај гласачкото тело.


Едно од тие мотиви да се гласа е скандирањето „УЧК, УЧК“ од страна на Али Ахмети, тоа мислам дека било пресудно за неопределените гласачи, да одат и да гласаат на изборите. Втората работа е бојкотот на претседателските избори од страна на ДУИ, за да се спрчеи институционална криза, вели во гостување во „Тешки муабети“ политичкиот аналитичар Благојче Атанасовски.

– За мене е нормално и очекувано Стево Пендаровски да има повеќе гласови од СДСМ, тој потона поради лошиот сентимент кон СДСМ, додава Атанасовски.

– Така беше зовриена желбата за казнување на СДСМ, јас иронично велам Бранко Црвенковски да беше кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, тој ќе победеше на изборите. Ретко има таков порив за казнување на некоја опција, не се случува на секои избори, вели Атанасовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филипче: Нема да има привилегирани поединци на…

Партијата мора да ги штити членовите и…

(Видео) Петровска: Ќе го вратите името или…

Повеќе министерства а помалку жени, кадри на…

Ковачки: Следи целосна трансформација, ресетирање на системот…

Македонија е пред нов почеток, пред нова…

Талески: ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните, нема поништување…

Ова е еден вид изборна измама, ВМРО-ДПМНЕ…

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ ја направи најголемата изборна измама…

Пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Талевски…