Објавено на:

(Видео) Во Украина пристигна вoeна помош од САД во вредност од 200 милиони долари

t

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во износ од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти денеска американската амбасада во Украина.

Испораката уследи по посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на Киев.


„САД ќе продолжат да обезбедуваат таква помош со цел да ги поддржат украинските вооружени сили во нивните напори за одбрана на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, се вели на Фејсбук страницата на амбасадата.

Оружје и воена опрема испратија и Естонија, Латвија и Литванија, додека Германија вчера соопшти дека е спротивно на нејзината политика да испраќа оружје каде што има воен конфликт или висок ризик од воен конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…

Русија потврди: Во воздушен напад бил погоден…

Руските војници отвораат два морски коридори за…