Гeрмaнckи вojниk се зakaни нa Гeрмaниja: Пoвлeчeтe ги мeркитe прoтив koвид или ќe имa мртви

t

Германскиот војник на својата влада и дал ултиматум до денеска во 16:00 часот да ги повлече сите мерки против коронавирус и да се откаже од планираното задолжително вакцинирање.

Според неговите зборови, ако владата не го исполни неговиот ултиматум, “ќе има тела по полиња”.

Како што се наведува во твитот кој го објавил новинарот и уредникот на весникот “Bild”, Јулиан Ропке, германското Министерство за одбрана трага по овој војник.

Ропке го пренел и видеото во кое непознатиот војник ги изнесува своите закани.

Германското министерство за одбрана на твитер навело дека на интернет кружи снимка од војник која често се споделува.

“Содржи закани против владеењето на правото кои се неприфатливи. Последиците веќе се истражуваат”, навело Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: УБС се согласи да ја…

Банката „Ју-Би-Ес“ (УБС) се согласи да ја…

Герасимовски ја донираше платата за лекување на…

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски ја…

Понесете чадор: Утре нè очекува обилен дожд

Под влијание на циклонска активност утре времето…

Дваесетгодишното момче кое почина по апсење во…

Од преголема количина кокаин починало 20-годишното момче…