(Видео) Захариева ја предупреди Генчовска: Не паѓајте во стапицата на Македонија – Билатералниот проблем мора да биде дел од преговарачката рамка со ЕУ

t

Во интерес на Бугарија е РС Македонија да се реформира. Единствениот начин за спроведување на овие реформи со кој располага Бугарија е Европската Унија.

Не почувствував двоумење во ставот на министерката за надворешни работи Теодора Генчовска за РСМ, но како да има мало несогласување за прашањето меѓу МНР и Министерскиот совет.

Имплементацијата на Договорот за пријателство и добрососедство, кој ги обезбедува основните човекови права, мора да стане дел од Рамката за преговори.

Добро е да се видат резултатите, а потоа да се биде оптимист. Вклучувањето на гаранциите што ги бара Бугарија во преговарачката рамка е многу важен резултат. Фокусот на Скопје не беше отпочнување на преговори со ЕУ, туку вклучување на бугарските барања во Преговарачката рамка.

Ова во интервју за БГНЕС го изјави поранешната министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, пратеничка од ГЕРБ и заменик претседател на Комисијата за надворешна политика во 47 Народно собрание.

„Не почувствував двоумење во ставот на министерката за надворешни работи Теодора Генчовска за РС Македонија. Она што го најдов, но не беше директно кажано, како да има мало несовпаѓање меѓу МНР и МС. Се надевам дека ова ќе се надмине и нема да биде така“, рече Екатерина Захариева и додаде:

„Она што го слушнав од неа и нејзиниот тим е дека ќе продолжат да ја следат политиката што ја следеше нашата влада, како и рамковниот став и Декларацијата на Националното собрание и воопшто се што е досега направено на оваа тема.“

Захариева ја праша министерката Генчовска за преговарачката рамка, бидејќи повеќе од месец и половина ништо не се зборува за ова прашање ниту од МНР, ниту од Министерскиот совет.

„Со РСМ имаме нерешени билатерални прашања и според скопскиот гледиште овие прашања се билатерални и немаат место во преговарачката рамка. Правото на самоопределување е европска вредност, тоа е човеково право. Имплементацијата на Договорот, кој има основни човекови права, исто така мора да биде дел од рамката за преговори. Мојот апел до министерката Генчовска:

Не заборавајте на преговарачката рамка!“, порача поранешниот шеф на бугарската дипломатија во периодот 2017-2021 година.

Захариева ја предупреди Генчовска да не паѓа во стапицата на бастионот на РМ, порачувајќи дека билатералните прашања немаат место во преговарачкиот процес.

„Уверена сум дека тие ќе продолжат да работат на Преговарачката рамка, но сакам да слушнам повеќе детали и навистина да ја забрзам работата на неа“, додаде таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…

Путин му се заблагодари на Ердоган: Има…

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во Техеран изјави…

Холандски експерт: ЕУ не почна преговори со…

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански…

Советот на ЕУ даде зелено светло за…

Вечерва Советот на ЕУ даде зелено светло…

Димитров: Утре Владата ќе рече дека сме…

Утре во Брисел со првата Меѓувладина конференција…