(Видео) Интервју: Ќе се дестабилизира ли и Македонија поради Украина и Русија?

t

По денешната ескалација на Украинската криза, во Инфомакс разговаравме со проф. д-р. Александар Нацев за можноста да дојде до дестабилизација во Македонија, имајќи ги во предвид воените бази на САД во Косово и Албанија.

Професрот Нацев вели дека засега нема опасност за воена дестабилизација на Македонија бидејќи Украина е релативно далеку од нас и немаме заеднички граници, а воедно сме и обиколени со НАТО членки, освен Србија и Косово како исклучоци. – „Гледајќи го примерот на земјите кои се во сосесдството на Укрина гледаме дека веќе прогласуваат вонредни состојби, Естонија, Литванија, Молдавија… И можеби одредено прелевање на тој конфликт би можело да има таму, но јас не верувам дека тоа би се случило, верувам дека се ќе се задржи во границите на Украина.

А за тоа дали нашето членство во НАТО претставува потенцијален ризик, професорот смета дека тоа не е така, – „Во овој момент, НАТО нема никаква основа да го активира членот 5 од вашингтонскиот договор. Тоа го кажаа и самите државници од неколку НАТО членки, Украина не е членка на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам:…

Русија и Виетнам се договорија да не…

Политико: Марк Руте ќе го замени Столтенберг…

Холандскиот премиер Марк Руте ќе биде следниот…

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…