(Видео) Костовски: Не можевме да ги донесеме измените на Кривичниот законик без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

t

Немаше да ги донесеме измените на Кривичниот законик без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тие направија кворум, вели во денешното гостување во Тешки муабети пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски.

– Не знам дали имало преговори, доколку имало јас не сум бил дел од нив, вели Костовски кој додаде дека неговата улога во носењето на измените на КЗ била единствеон поддршката при гласањето во Собранието.

Како што рече Костовски, измените на Кривичниот законик се на барање на правната фела, бидејќи со години многу правници, меѓу кои и професори и адвокти барале измена на членот 353 од КЗ. Според Костовски најголема корист од измените на КЗ имаат актуелни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, не на СДСМ и смета дека обвинувањата дека измените на КЗ се донесени поради Никола Груевски се несериозни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) НОВА БОМБА НА ФУРКАН САЛИУ! Втор…

Новинарот Фуркан Салиу денеска објави втор дел…

Петров: Неприфатливо е МТВ да биде партиска…

ДПМНЕ лиферуваат лажни анкети, коишто со документи…

Ковачевски: Европска Македонија ќе биде реалност! Нема…

Победата почнува тука, денеска, победата почнува со…

(Фото) Андонов: Се уште ја чекам одлуката…

Почитувани, ја информирам целата македонска јавност дена…

СДСМ: Со ДПМНЕ безбедносната состојба во земјата…

Се влошува безбедносната состојба во Македонија. Само…