Објавено на:

(Видео) Најмалку четири цивили, меѓу кои дете и трудница загинаа при напад на болница во Украина

t

Четворица цивили, меѓу кои едно дете и бремена жена, загинаа во оган отворен од украинските сили, пренесува дописникот на Спутник од теренот.

Украинските војници пукале во селото Липци во областа Харков, а проектилот експлодирал во близина на локалната болница, изјави за Спутник еден од бунтовниците кои се борат заедно со руски војници.

Нападот се случи во четвртокот на 17 март.

Погледнете го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Уапсен осомничен саботер за теpopистичкиот напад на…

Саботерот имал двојно руско-италијанско државјанство, бил регрутиран…

Украина ќе добие 1,2 милијарди долари кредит…

Последниот заем го носи вкупниот износ во…

Унгарија не поддржува почеток на преговори за…

Унгарија нема да го поддржи предлогот на…