Објавено на:

(Видео) Нови бoрби: Турската oфaнзивa прoтив Курдите не запира

t

Турските сили неутрализираа 6 борци на Курдската комунистичката организација ПКК/ЈПГ.
Од Агенција Анадолија пренесуваат дека Курдите отвориле провоцирачки оган и се обиделе да се инфилтрираат во зоните каде што беа реализирани операциите „Извор на мирот“, „Маслинова гранка“ и „Штитот на Еуфрат“ во Сириј.

Информацијата преку соопштение ја потврди Министерството за национална одбрана на Турција.

Во соопштението се вели дека турските војници ја продолжуваат борбата против тероризмот и терористите.

„Храбрите припадници на Турските вооружени сили неутрализираа 6 терористи на ПКК/ЈПГ кои отвориле провоцирачки оган и се обиделе да се инфилтрираат во зоните каде што беа реализирани операциите „Извор на мирот“, „Маслинова гранка“ и „Штитот на Еуфрат“, се додава во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но…

Русија и Турција се способни да ги…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…

Турците убиле 184 терористи во Ирак и…

Турските оружени сили убиле 184 терористи во…

(Видео) Турција започна нова операција на северот…

Турското Министерство за одбрана соопшти дека уништило…