(Видео) Нacилcтвo во Белград – Маж брyтaлнo фрли дeтe (12) на асфалт

t

Пред два дена, млад човек од засега непознати причини повреди 12-годишно момче на улицата Јуриј Гагарин во Нов Белград.

Како што пренесува Информер, момчето С.Ч. има хематоми на вратот, модринки и е во состојба на шок, пелтечи, плаче и не може да се смири.

-Адвокатот Радиша Роскиќ кога биле ангажирани родителите на детето, за Информер потврди дека поднел кривична пријава против 40-годишниот маж.

Наводно, причина за нападот било тоа што момчето снимало на телефон на улица, бидејќи имало домашна задача од информатика да снима на статив.

Тогаш му пришол маж и без причина го нападнал. Во друштво на нападнатото момче имало и други деца.

При падот на земја на момчето му била повредена ногата која до пред еден месец била во гипс.

Повикувајќи се на околностите на случајот, адвокатот вели дека малолетникот бил со помалиот брат, а на гости кај нивните баба и дедо биле две момчиња на возраст од 12 и 10 години. Тој тврди дека инцидентот се случил на отворено кога маж излегол од соседната зграда и го нападнал детето.

– Подоцна како полномошник од полицијата дознав дека неговите деца ѕвонеле на домофонот во близина на неговата зграда. Има и дете, а веројатно е детска работа – вели Роскиќ, додавајќи ги деталите од нападот:

– Значи, тој човек, кој најверојатно има 40 години, ќе излезе, ќе го фрли детето на подот, на асфалтот со џудо стисок и ќе му ја завитка раката. Ја зема, ја фаќа за хаубата на јакната и ја малтретира, доведувајќи ја до влезот. Очигледно нема информации за тоа дете, детето воопшто не живее таму. Таа се нашла пред продавница со уште помалиот брат.

Адвокатот вели дека полицијата го повикала соседот, а момчето се здобило со полесни телесни повреди.

– Има полесни телесни повреди во вид на хематом, болен врат и сл. Консултирана е обвинителката, поради полесни повреди се оди на приватна кривична тужба, за жал. Но, бес, суровост… – истакнува Роскиќ, додавајќи дека и родителите се длабоко вознемирени поради немилиот настан.

Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Продолжува драмата во српската репрезентација: Влаховиќ демантира…

Српскиот репрезентативен напаѓач Душан Влаховиќ ги демантираше…

Српската “шљивовица” стана светско културно наследство

УНЕСКО ја запиша српската шљивовица на Репрезентативната…

Курти: Ако Србија реши да нè нападне,…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не…

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…