Објавено на:

(Видео) Руската војска се доближува до Киев

t

На социјалните мрежи се појави ново видео од напредокот на руската војска во околината на главниот град на Украина, Киев.

На видеото се гледа голем број руска воена техника, но и патокази кои упатуваат на тоа дека руската армија се наоѓа во Киевската област.

Светската јавност веќе полни два дена преку снимките на комерцијалниот сателит Maxar Technologies MAXR.N го следи движењето на руската армија од север, односно границата на Белорусија кон Киев.

Според сателитски снимки, конвојот се протега од аеродромот Антонов, 25 километри од центарот на Киев, до градот Прибирск на север, објави американската компанија Максар врз основа на своите сателитски снимки.

Покрај тенкови Т-72, ​​инженерски возила, носачи- на мостови, борбени возила на пешадија БМП-1, 2, 3, на објавените снимки се и тешки оклопни транспортери БМПТ Рамка, повеќецевни ракетни фрлачи Град и Смерч и носачи носачи Термбарик. оружје TOS-1A.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…